Governors

Lee Armstrong
X

Mr Lee Armstrong, Chair of Governors

  • Appointed 26th October 2012 as a Governor for a 4 year term
  • A member of the Finance, Personnel and Pay Review Committee
  • A member of the Staff Dismissal Committee
  • Responsible for Equality, Diversity, and Community Cohesion
  • Seventh call member for the Complaints Panel
  • Responsible Curriculum Subject – Numeracy
Lee Armstrong
Chair of Governors
Rob Hare
X

Mr Rob Hare, Vice-Chair of Governors

  • Served as a Community Governor from 16th July 2013 to 4th March 2015
  • Appointed 5th March 2015 for a 4 year term
  • Vice Chairman of the Full Governing Body
  • Development Governor for the Full Governing Body
  • A member of the Premises, Health and Safety Committee
  • A member of the Employee Grievance Committee
  • A member of the Staff Dismissal Committee
  • A member of the Pupil Discipline Committee
  • A member of the Pay Review Appeals Committee
  • A member of the Head Teacher’s Pay Review Committee
  • First call member for a Complaints Panel
  • Declares a Pecuniary Interest as a hirer of the school premises
Rob Hare
Vice-Chair of Governors

X

Vickie McSwiggan, Vice-Chair of Governors and Associate Governor

Vickie McSwiggan
Vice-Chair of Governors and Associate Governor
Susan Rayne
X

Mrs Susan Rayne, Co-Opted Governor

  • As an Associate Governor Mrs Rayne cannot be a member of any committee but now has voting rights per Full Governing Body approval 19th November 2015. Can attend a meeting of any committee and a Full Governing Body meeting.
  • Was a full Governor for 12 years, 8 of which she was Chair and 1 as Vice-Chair
  • Acted as Clerk to the Curriculum and Standards Committee until 8th October’15
  • Responsible Curriculum Subject – Religious Education
Susan Rayne
Co-Opted Governor
Robert Greenshields
X

Mr Robert Greenshields, Co-Opted Governor

  • Served as a Parent & Local Authority Governor 22nd September 2006 to 4th March 2015
  • Appointed as a Co-opted Governor on 5th March 2015 for a 4 year term
  • Chairman of the Finance, Personnel and Pay Review Committee
  • A member of the Premises Health and Safety Committee
  • A member of the Employee Grievance Committee
  • A member of the Staff Dismissal Committee
  • A member of the Pupil Discipline Committee
  • A member of the Staff Performance Review Committee
  • Second call member for the Complaints Panel
  • Responsible Curriculum Subject - ICT
Robert Greenshields
Co-Opted Governor
X

Mrs Lara Edwards, Parent Governor

Lara Edwards
Parent Governor
X

Mrs Beth Lang, Safeguarding Governor and Parent Governor

Beth Lang
Safeguarding and Parent Governor
X

Mrs Charlotte MacDonald, Parent Governor

  • Appointed 20th November 2014 for a 4 year term
  • A member of the Curriculum and Standards Committee
  • A member of the Staff Dismissal Appeals Committee
  • Eighth call member for the Complaints Panel
  • Responsible Curriculum Subjects – Early Years
Charlotte MacDonald
Parent Governor
Claire Sanders
X

Miss Claire Sanders, Staff Member Governor

  • Appointed 7th September 2011 for a 4 year term
  • Re-appointed 19th November 2015 for a 4 year term
  • A member of the Curriculum and Standards Committee
Claire Sanders
Staff Governor
Alison Whittall
X

Mrs Alison Whittall, Head Teacher and Governing Body Member

  • Appointed 5th March 2015 for a 4 year term but can step down at any time
  • A member of the Finance, Personnel and Pay Review Committee
  • A member of the Curriculum and Standards Committee
  • A member of the Premises, Health and Safety Committee
Alison Whittall
Headteacher
Rachel Rolfe
X

Mrs Rachel Rolfe, Associate Governor

  • As an Associate Governor, Mrs. Rolfe cannot be a member of any committee but now has voting rights per Full Governing Body approval 19th November 2015. Can attend a meeting of any committee and a Full Governing Body meeting.
  • First appointed as an Associate Governor on 19th November 2015
Rachel Rolfe
Associate Governor
Mary Sharp
X

Mary Sharp, Associate Governor

Mary Sharp
Associate Governor
Edward Ward
X

Mr Edward Ward, Co-Opted Governor

  • A Parent Governor from 12th January 2011 to 4th March 2015
  • Appointed as a Co-opted Governor on 5th March 2015 for a 4 year term
  • A member of the Finance, Personnel and Pay Review Committee
  • A member of the Employee Grievance Committee
  • A member of the Staff Dismissal Appeals Committee
  • A member of the Head Teacher’s Pay Review Committee
  • Fourth call member for the Complaints Panel
  • Responsible Curriculum Subject – Able Gifted and Talented
Edward Ward
Co-Opted Governor
Julia Tillyer
X

Mrs Julia Tillyer, Local Authority Governor

Julia Tillyer
Local Authority Governor
Gwyneth Langley
X

Mrs Gwyneth Langley

Mrs Langley is an employee of the Bucks Learning Trust and acts as an independent clerk and advisor to the Full Governing Body.

Gwyneth Langley